Ve dvou se to lépe táhne, i proto vznikla skupina „Rozběhej Litvínov“

David Kunik 0

Rozhýbat své okolí, spojit místní lidi a přinést více aktivity do města to vše jsou cíle skupiny „Rozběhej Litvínov“. Skupinu založil na sociální síti Facebook v lednu tohoto roku David Kunik. Chtěl se s ostatními podělit o radost z pohybu a motivovat je, aby se běhu nebáli. Zpočátku se zaměřil především na své kamarády a známé, postupem času se ale začali přidávat i úplně cizí lidé. Se šířením do povědomí okolí mu pomáhá i jeho kamarád Petr Koukal, který pro skupinu vytváří grafiku, navrhl jí logo a sérii triček.

Na úvod bych se ráda zeptala, co si vlastně máme představit pod názvem Rozběhej Litvínov?

David, Petr: Rozběhej Litvínov je skupina založená na sociální síti Facebook, která sdružuje všechny lidi z Litvínova a okolí, co rádi běhají. Přidávají se k nám ale také cyklisté, bruslaři nebo lidé, co se věnují chůzi s hůlkami. Prostě všichni ti, kdo mají rádi pohyb a sport. Skupina na internetu potom funguje především jako prostor, kde se můžou její členové domlouvat na srazech a společném běhu, vzájemně se povzbuzovat a motivovat, popřípadě sdílet tipy ohledně tras. Momentálně už organizujeme i nějaké hromadné aktivity, například pravidelně o víkendu děláme ranní rozcvičky. Obvykle se nás sejde kolem šesti lidí a společně vyběhneme.

Zdroj: DENÍK/Alena Herzánová

 

Kdo všechno se může k vaší skupině přidat máte nějaké podmínky?

David, Petr: Přidat se může úplně kdokoli, kdo má zájem. Stačí si na Facebooku vyhledat Rozběhej Litvínov. Rádi přivítáme začínající i zkušené běžce. Není třeba se něčeho bát nebo se stydět. S tím lidé často bojují. Koukají se na to, jak vypadají, jaké mají oblečení a jestli se jim někdo nebude vysmívat, když uběhnou méně než ostatní. Proti tomu se snažíme bojovat a vytvářet pozitivní pohodové prostředí.

Kdy a jak vznikl nápad na založení skupiny?

David, Petr: V hlavě jsem nápad nosil už od listopadu minulého roku, na Facebooku jsem ho ale zveřejnil až v lednu. Bylo to zhruba v době, kdy mě samotného běh začal velmi bavit. Chytlo mě to natolik, že jsem chtěl svoje nadšení předat i dalším lidem v našem městě a motivovat je, aby se začali společně hýbat. Tak jsem založil skupinu na Facebooku – sociální sítě jsou v současné době hodně jednoduchým nástrojem, jak se dostat k ostatním lidem.

Jak byste tedy stručně shrnul cíle skupiny Rozběhej Litvínov? A jak se měnily v průběhu její existence?

David, Petr: Prvotní cíl byl jasný – zvednout lidi ze židlí a rozhýbat je. Motivovat ty, kteří se zatím nemohli k ničemu dokopat nebo si nevěří. V průběhu času se k tomu ale přidalo i něco navíc budování komunity. Díky skupině jsme se poznali se spoustou zajímavých lidí, začala vznikat nová přátelství. Lidé si k sobě navzájem hledají cestu, domlouvají se na společných aktivitách a vzájemně se táhnou k lepším výkonům. Často jsem při rozhovoru s někým narazil na to, že by ten člověk rád něco dělal a hýbal se, ale nechce se mu samotnému. Skupina dala lidem možnost najít si parťáka. Ve dvou se to prostě lépe táhne. V neposlední řadě se nám také líbí možnost budování vztahu k našemu městu.

Když hovoříte o budování komunity kolik lidí už se tedy do skupiny zapojilo?

David, Petr: Krátce po založení měla skupina kolem třiceti členů. Jednalo se především o mé přátele a známé. Jak se nápad rozšiřoval, přidávalo se stále více lidí z blízkého i širšího okolí. V současné době už má skupina přes 230 členů. Přidávají se k nám i lidé z Mostu, Teplic, Chomutova… I proto jsme název skupiny rozšířili o podnázev „rozběhej s námi své okolí“. Před nedávnem jsme lidem také nabídli možnost zakoupit si trička a další věci s naším logem. Překvapilo nás, že o ně byl velký zájem. Díky profesionálnější prezentaci jsme nyní více vidět, zajímají se o nás už i ti, kteří skupinu předtím neznali.

Máte nějaké plány do budoucna?

David, Petr: Příští rok bychom rádi zorganizovali větší akci spojenou s během. Nejednalo by se o závod v pravém slova smyslu, ale spíše o sportovní odpoledne pro celou rodinu. Chceme lidem nabídnout další možnost kulturního vyžití v Litvínově. Potěšilo by nás, kdyby se z toho potom stala každoroční tradice. Pokud by se všechno podařilo, tak bychom rádi pokračovali s pořádáním menších běžeckých akcí na podporu místních organizací, potřebných lidí a opuštěných zvířat. Po malých krůčcích se chceme posunovat dál.

ALENA HERZÁNOVÁ (autorka je redaktorkou Mosteckého deníku)

http://Zdroj: https://mostecky.denik.cz/